Vitajte

Kam na ryby

Pravidlá

Naše ryby

Akcie

Články

Úlovky

Linky

Revíry

Mapy

Zarybnenie

Úlovky

Tipy

 

Občerstvenie

Služby

 

 

Všeobecné

VN Pov. Teplá

Počasie

 

 

 

Kapor: Asi úplne prvá možnosť uloviť kapra je na rybárskych pretekoch v máji na Slavojke a VN v Považskej Teplej, teda ak nerátam sebevraždu pod ľadom v januári. Na VN Pov. Teplá máte 85% šancu, že rybu ktorú chytíte bude kapor, 40-50cm dlhý, na ťažko, feeder alebo plavák. V tom čase sa vyhladovaní kapri ulakomia na čokoľvek. Nakoľko je nádrž na začiatku sezóny dosť obsadená uvidíte aj to, či zrovna berú len ostatným alebo nikomu. Postupom času sa počet úlovkov znižuje a rybári odchádzajú na leto Pod Dubovec a VN Nosice. Tu je pravdepodobnosť ulovenia kapra zmenšená zábermi nosáľov a pleskáčov v pomere 1:3. Na rozdiel od VN P. Teplá tu možno uloviť aj viackilové jedince. Kto má veľa času, asi tak pol leta, uloví kapra aj na Hričovskom kanáli alebo Váhu. Väčšinou sú to migrujúci teenedžeri 30-40cm, no ak zabere ,,tatko“ budete mať z úlovku isto radosť. 5-7kilové kusy sú naučené plávať v prúde a sú celkom bojovné. Ak Vás omrzí Považská Bystrica, ďalšími obľúbenými miestami sú Mikšová 40-50cm, Beňov 40-45cm, Horenická Hôrka 40-45cm alebo štrkovisko pri Ilave 35-45cm. V Ilave nájdete aj čiernu formu kapra, na udici veľmi divú. Ak sa im podarí tento a budúci rok dorásť na mieru, bude z nich atrakcia akú nenájdete hocikde. Na jeseň sa situácia na VN Pov. Teplá opakuje po napustení rýb ako na jar. Obľúbený je aj nočný lov. Asi jediné miesto na lov na boilies je VN Nosice v časti pri Milochove. Situácia je tam sťažená množstvom škeblí, no narozdiel od rybníkov existuje aspoň nejaká šanca niečo uloviť na boilu. Považská Bystrica nie je typický kaprársky raj, najväčšie ulovené kusy majú  80-90 cm, vážia 10-14 kg, čo je u nás už riadny úspech. Priemerný Považskobystrický kapor je lysec 2,14 kg ťažký a asi 45 cm dlhý. Čo sa týka zarybnenia, v roku 2004 sa ulovilo v revíroch MsO SRZ PB vyše 5000 kaprov (10,8t). Na VN Nosice ďalšia 1 tona. Na rozdiel od rybníkov je v tomto prirodzenom prostredí kaprov dostatok po celý rok.

Nosáľ: Táto športovými rybármi obľúbená ryba nahradila nedostatok podustiev a mrien v našom regióne, uznajte sami 50 ulovených podustiev a 50 mrien v roku 2004 je stav neexistencie týchto rýb v Považskej Bystrici. Naopak nosáľ je charakteristická ryba pre náš región. VN Žilina, VN Nosice, Váh, Hričovský kanál až po VN Sĺňava je ich skutočným domovom. Radi migrujú a je otázka náhody, či je hejno práve pri vás, pritom stačí hodiť do vody zopár gúľ krmiva a za hodinu je hodová oslava v plnom prúde. Vtedy chytíte na Kanáli pod hydrocentrálou alebo Pod Dubovcom či VN Nosice 5kg rýb za 2-3 hodiny. 10 000 ulovených kusov (2,4t) v revíroch MsO Považskáj Bystrica za rok 2004 hovorí za všetko. Priemerná veľkosť je 27-29cm a 0,22kg. Väčšie kusy 35-40cm a 0,8kg ulovíte v strede kanála na ťažko alebo na feedra (kukurica, červík), menšie 25-27 cm na plavák 3-4 metre od brehu (kostňáky). Nosáľ má blanatú vysúvaciu papuľku a základom úspechu vylovenia ryby z vody je byť s ním v nepretržitom kontakte. Stačí mu 0,5s uvolnenie napnutého vlasca na stopercentný únik. Za každú cenu sa pri zdolávaní ťahá ku dnu, stačí mu však krátky 1s nádych vzduchu a je nehybný. Ak si chcete zachytať nosáľov, Považská Bystrica je ideálna lokalita, najmä Pod Dubovcom a na Hričovskom kanáli.

Zubáč: Kto by nechcel mať v zázname aspoň jedného zubáčika za rok. Tento dravec je v revíroch MsO SRZ PB nedostatkovým tovarom. Skôr sa vám tu podarí uloviť dve šťuky ako jedného zubáča. Podstatne lepšia je situácia na Nosickej priehrade (SRZ RADA Žilina). Na Nosiach sa uloví ročne asi 200 zubáčov s priemerom 2,1Kg (58cm). Medzi nimi sa objavujú aj 8-9 kg kusy s dĺžkou 90cm. Menšiu šancu máte na VN Pod Dubovcom a na Hričovskom kanáli v časti pod Hydrocentrálou. Priemerné úlovky sú tu pri love na ťažko (na beličku) okolo 50-55cm s priemernou váhou 2kg. Pod Dubovcom narastú o trochu väčší v priemere 55-60cm a 2,3kg. Ak lovíte na prívlač alebo paternoster s rybkou oplatí sa v júni a júli loviť pozdĺž brehov Hričovského kanála pod Hydrocentrálou vo vzdialenosti 4-6m od brehu alebo preťukať skalnaté brehy VN Nosice z Nimnickej strany alebo tam nahodiť rybku. Dôležitý je aj čas lovu. Nie sú ojedinelé úlovky zubáčov prívlačou na poludnie, ostriežové voblery 5-6 cm fungujú spoľahlivo. Pri love na ťažko sa v kanáli viacej darí v čase okolo 17-19h. Zubáče ulovené na Váhu boli menšie, mali v priemere váhu 1,7 kg (~50cm). Mnoho Považskobystrických rybárov uloví v tunajších vodách zubáča ojedinele no oto je úlovok cennejší. Ak si teda chcete uloviť zubáča, skúste Nosickú priehradu, alebo v júni Hričovský kanál až po Púchov.

Šťuka: O niečo lepšia situácia v revíroch MsO SRZ PB je v prípade úlovkov šťuky. Najväčšiu šancu ju uloviť máte na rieke Váh v častiach hlbokých 2-3m v blízkosti brehu, kde šťuky strážia svoje teritória. Ročne sa tu uloví 150 ks s priemernou dĺžkou 58cm a váhou 2kg. Najväčšie exempláre tu mávajú 8-10kg a 100cm. Ďalším vďačným miesto je VN Pod Dubovcom. Je tu dostatok potravy a cca 100 ulovených kusov ročne má v priemere 60 cm a 2,2kg. Menšiu šancu uloviť šťuku máte na Hričovskom kanáli, kde šťuka putuje pozdĺž brehu k Hydrocentrále. Na VN Nosice sú odmenou úlovky šťuky v priemere cez 3,5 kg a viac ako 70cm. Tamojšie exempláre vraj dosahujú až 120cm. Menšie exempláre (50-55cm) možno uloviť aj na OR Slavojka a VN Považská Teplá. Sú to šťuky, ktoré stihli od jesene dorásť na lovnú mieru a ich životnosť v nádrži sa po otvorení sezóny na jar ráta na zopár týždňov. Považskobystrickým šťukám najviac chutia beličky, pleskáče, červenice alebo väčšie voblery. Lov prívlačou bude úspešnejší v poobedňajšom čase alebo ráno. Na ťažko idú najlepšie ráno. Ak máte v pláne šťuku odporúčam hlbšie časti Váhu č. 10 a 11 alebo VN Pod Dubovcom. Ak chcete väčší kus a máte viac času skúste rybku na ťažko na VN Nosice, no a keď nechytíte šťuku tak bude zubáč.

Pstruh potočný:  Tu nie je čo radiť. Domanižanka je TOP1 potok na pstruha potočného, ročne sa v ňom uloví cez 700 pstruhov. Ak máte radi väčšie kopce Môžete skúsiť aj Papradnianku (300ks) a Maríkovku (100ks). Možno by bola situácia lepšia keby si menované údolia nekadia do potokov. Ak ste náročnejší obráťte svoje auto na Ružomberok, Rajčianku alebo Kysuce.

Pstruh dúhový: To isté plátí aj pri dúhakovi. TOP1 je rybník VN Pov Teplá. Po skončení jarných rybárskych pretekov sa dúhaci prechádzajú pri hladine alebo na dne hľadajú svoje granule. Rybári samozrejme vo veľkom ,,nakupujú“. Priemerná veľkosť 27cm a váha 0,35 kg neváha zožrať čokolvek, najlepšie kukuricu. V tomto rybníku sa ich ročne uloví viac ako 800ks. Netrvá to dlho, mesiac po pretekoch sa podarí uloviť pstruha dúhového málokedy. Každý rok putuje do rybníka cez 500 kg Pd2. Menšie množstvo sa uloví aj na Domanižanke, OR Slavojke a na Váhu č. 11. (do 100 ks ročne). Po čase si každý všimne, že skoro všetci dúhaci sú akoby z jedného obchodu - presne na 30cm panvicu. Uloviť 55-60cm kusy pstruha možno len so šťastím na Váhu alebo Hričovskom kanáli.

Jalec: Pokiaľ sa chcete vydať na jalcov, odporúčam Váh č. 11 odkiaľ pochádza ¾ všetkých úlovkov jalca, s priemernou veľkosťou 27cm a váhou 0,5kg. Viac ako 2000 úlovkov ročne v tejto lokalite je dostatočnou zárukou úspechu. Pravdepodobnosť, že ulovená ryba bude jalec je 30%, ak nie jalec tak biela ryba s rovnakou šancou.

Pleskáč: Najväčšia šanca uloviť pleskáča s rozumnými parametrami (priemer 48 cm, 1,4kg) je na VN Nosice, kde sa uloví ročne cez 500 ks. O niečo menšie ryby sa vám podarí uloviť Pod Dubovcom (priemer 40cm, 0,7kg), kde sa ročne uloví obdobné množstvo. Ostatné lokality nepovažujem za zaujímavé pre malé rozmery úlovkov. Pleskáče z Nosíc v máji cestujú hore prúdom cez kanál až k hydrocentrále, kde sa pri zvýšenej hladine trú v zatopených trávnatých častiach brehu. Toto divadlo sa oplatí vidieť. 60-70cm exempláre jazdia popri brehu celé dni. Obľúbené miesta lovcov  pleskáčov sú na priehrade Nosice za mestskou časťou Milochov.

Sumec: V roku 2004 sa najviac sumcov -14 ulovilo na VN Nosice. Nie sú to obri, majú v priemere 5-6kg  80-90cm. Štyri kusy padli aj na VN Pod Dubovcom. Najväčšie ulovené exempláre tu dosahujú 130-140cm a 13-15kg. Považská Bystrica nie je lokalitou pre lov sumca. Táto ryba začína byť zaujímavou od Sĺňavy nižšie. Veď minulý rok bolo na VN Kráľová pri Galante ulovených 350 sumcov. Uloviť sumca v Považskej Bystrici je skôr otázkou prestíže. Malý ale veľmi poteší.

 

Navigácia: …\Kam na ryby\Tipy\Všeobecné