Vitajte

Kam na ryby

Pravidlá

Naše ryby

Akcie

Články

Úlovky

Linky

Naše práva

Povinnosti

Kedy loviť

Legislatíva

Povolenky

MsO SRZ PB

Hriešnici

Pytliaci

 

 

 

    Základné práva:

1)  Loviť a privlastňovať si ryby.

2)  Rozhodovať o ich ďalšom osude.

3)  Robiť všetko čo zákon nezakazuje.

4)  Povinnosť konať podľa zákona len v rozsahu, akým to zákon predpisuje.

5)  Nie všetky vody sú revírmi SRZ, nie každý kto loví musí byť členom SRZ.

 

   Absurdné dôsledky dieravej legislatívy:

1)  Prechovávať ulovené a privlastnené ryby v živom stave v sieťke v počte väčšom ako je denný limit.

Asi najväčší tŕň v oku rybárskej stráže, idú z kože vyskočiť ak nájdu v sieťke 3 kapre. Nakoľko zákon neukladá povinnosť mať vo výbave sieťku na ryby, môžu sa viacerí rybári dohodnúť, že ryby budú umiestňovať do spoločnej sieťky – čo je pre nás úplne normálne. Dôležité je, aby boli všetky ryby zapísané v záznamoch o úlovkoch. Ak bude v sieťke pri viacdňovej rybačke 10 kaprov, musia byť zákonite v záznamoch zapísané aj úlovky z predošlých dní. To ale umožňuje špekulantom pozapisovať vopred aj to čo nechytili a v jednom dni uloviť aj viac kaprov. Blbé....

 

2) Loviť možno na rybku prinesenú odkiaľkoľvek.

Toto je pre mňa nepochopiteľný odstavec v zákone, absolútne nekontrolovateľný a nevymožiteľný. Dovolím si tvrdiť, že ani neexistuje prípad, že by sa niekto priznal, že má nahodenú rybku z iného revíru. Stačí povedať, že rybka je prinesená a nie je z revíru, ale je z môjho akvária, jazierka alebo vody ktorá nie je revírom, veď sa jej opýtajte... Potom je zmätočné aj zapisovať úlovok beličky, ktorá potom skončí ako nástraha. Ak by sa niekto pýtal  odkiaľ ju mám, keď žije a nemám ju zapísanú, no bola v akváriu a mám ju zapísanú v rámci jedného lovu, kde som si zapísal 3kg bielej ryby. V skutku skvelé zákonné povinnosti.

 

3) Loviť sumca na  viac štvorháčikov naviazaných na jednom náväzci za sebou.

Ďalšou perlou je taxatívnosť legislatívy a súvisí to s našim právom č. 3. Pojem štvorháčik sa v zakázaných spôsoboch lovu nenachádza. Plne musíme súhlasiť s tým, že na jednom nadväzci môže byť jeden dvoj alebo trojháčik. Tam to končí a prichádza aj právo č. 4. Jednoducho to nie je zakázané a kto si v Rakúsku nakúpi Japonské štvorháčiky môže vytiahnuť aj 10 ks sépií na jedno nahodenie. Smutné ale pravdivé.

 

4) Nepoužívať mierku, uvoľňovač háčikov a podberák, iba ho mať v základnej výbave.

Nikto by sa zrejme nechcel doťahovať s rybárskou strážou, že prečo vyťahuje rybu bez  podberáka a kde má pean. Pritom je to naopak ako je v praxi zabehnuté. Povinnosť mať niečo vo výbave neznamená to aj používať, pokiaľ to zákon neukladá. A čuduj sa svetu ten to naozaj neukladá. Potom rybu môžem vybrať z vody akýmkoľvek šetrným spôsobom, háčik jej vybrať rukou a s teniskou zmerať jej dĺžku, a rybársku stráž upozorniť aby dodržiavala zákon. Ďalšia diera umožňujúca hlupákom provokovať. Podobratie ulovenej ryby podberákom považujem za vyvrcholenie aktu ulovenia ryby a to najmä bez cudzej pomoci.

 

5) Zavesiť niekoľko trojháčikov na pevný predmet (drôt) visiaci na jednom náväzci.

Podarilo sa Vám už niekedy zničiť dvojdielneho balzového voblera až do drôtenej kostry? Na silone visia dva spojené drôtiky a na nich sa hompálajú tri trojháčiky. No opäť platí - čo nie je zakázané je dovolené. Jeden nadväzec môže byť opatrený jedným dvoj alebo trojháčikom. V tomto prípade nie je na nadväzci žiaden háčik, iba drôt. Hops a ten je opatrený trojháčikmi, čo nie je zakázané lebo drôt nie je nadväzcom. Takto možno vyrábať rôzne prípravky na lov sumcov s viacerými trojháčikmi. Myslím, že tu by malo hlúpe ustanovenie odísť zo zákona úplne.

 

6) Loviť s priateľkou, ktorá neloví ale používa sonar.

Uplynulé roky boli boomom sonarových technológií a tvorcovia odstavca, ktorý hovorí že sonar možno používať len pred  lovom zrejme videli imperialistickú hrozbu techniky ako nepreskúmanú oblasť a preventívne to tam praskli. Nechápem ako mi rybársky zákon chce prikazovať čo mám robiť, keď ešte nelovím. S mojim sonarom si môžem robiť čo chcem, kdekoľvek a kedykoľvek – pokiaľ nelovím. No čo by povedali tvorcovia zákona na to, keď sa so mnou zvezie na jednej loďke aj priateľka so sonarom, ja budem loviť a ona si bude sonarovať. Zákon jej nezakazuje informovať ma kde je ryba, a sme opäť na začiatku. Iná situácia by nastala, keby sa na jej sonar pozerám sám, čo by sa možno dalo považovať za používanie sonaru pri love.

 

7) Odmietnuť strpieť prehliadku dopravného prostriedku a obsahu vakov  a tašiek, ak nie som pristihnutý pri páchaní trestného  činu  pytliactva (lov bez povolenia, v čase ochrany, nedovoleným spôsobom)

Pokiaľ nie je zjavné a zrejmé, že nevykonávam jednu z uvedených činností, prehliadka auta alebo tašiek je protizákonná a máte právo volať políciu. Krajné riešenie je podať na nadržaného člena rybárskej stráže aj trestné oznámenie. Horšie to s vami dopadne ak vám niečo nájdu a naozaj ste sa dopustili trestného činu. Horšie to dopadne pre uvedeného strážcu ak ste nič nespáchal. Pozor!!! sieťky, lode a nádoby môžu prezerať aj bezdôvodne. Myslím, že zlatá je stredná cesta. Ak mám čisté svedomie, nemusím sa báť – povedal nevinný a hneď na to ho zbalili, lebo sa našlo čosi, čo tam pred tým nebolo.

 

8),,Orgán“ preukazuje vašu vinu a nie vy svoju nevinu.

K tomu nie je čo dodať, aj keď vonku si to nie každý uvedomuje.

 

9) Držiteľ osobitného povolenia na rybolov sa riadi zákonom a vyhláškou, nie zákazmi a príkazmi SRZ.

Kto má vybavené osobitné povolenie nemusí sledovať uznesenia Rady SRZ, pretože pre neho neplatia – ak ovšem nie je členom SRZ. Aby to bolo komplikovanejšie, kto dnes nie je členom SRZ a dostane osobitné povolenie? Každý člen SRZ musí dodržiavať stanovy a rozhodnutia vedúcich štruktúr, inak môže na členstvo v SRZ z odôvodnených príčin v blízkej budúcnosti zabudnúť. Nejaký diplomatický papagáj, ktorý dostane osobitné povolenie môže kašlať na limit 50 kaprov za rok.

 

 

 

Navigácia: …\Pravidlá\Naše práva